Pakistan Turistik Vizesi

pakistan turistik vize

Pakistan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1.Pasaport 
Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun ilk sayfasının 2 kopyası ve varsa önceki vizelerin fotokopileri

2. 3.5x4.5 cm ebatında, 2 adet fotoğraf 

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi

4. İngilizce İş Yeri Yazısı
Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, şirket yetkilisi tarafından hazırlanacak kaşe ve imzalı dilekçede, vize başvuru sahibinin bağlı çalıştığı şirketteki izin tarihlerine de yer verilmelidir.

5. Banka hesap özeti 
Sson 3 aylık, en az 5.000 TL bakiyesi olan hesap özeti, kaşe ve imzalı olmalı; bankanın imza sirküleri ile birlikte beyan edilmelidir.

6. Davetiye 
Turist vize başvurusunda davetiye, Pakistan'daki herhangi bir kayıtlı turizm/seyahat acentesi tarafından hazırlanmış olmalıdır.
(!) Ziyaret vize başvurularında davet sahinden temin edilecek davetiye, Pakistan noteri tarafından onaylanmış olmalıdır. Belgeye davet sahibinin kimlik kartı veya pasaport fotokopisi eklenmelidir.
(!) Pakistan vatandaşının yabancı eşi evlilik belgesi ve Pakistanlı eşin pasaportu ile birlikte başvurabilir.

7. Pakistan vize başvuru formu
Vize başvuru formu büyük harflerle eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formunun doldurulması konusunda yetkililerimizden destek alabilir, bu konuyu yetkililerimizin çalışma alanına bırakabilirsiniz.  İlgili sayfamızdan başvuru formunu PDF formatında indirerek, İngilizce veya Türkçe olarak doldurabilirsiniz. 

(!) Pakistan’a yapacağınız seyahatlerde otel ve uçak rezervasyonunuzu sizin adınıza yapmaktayız. 

(!) Yabancı ülke vatandaşının başvuru yapması halinde Türkiye ikamet izni fotokopisi sunulmalıdır. 


Pakistan Turistik Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

> Pakistan Devleti Umuma Mahsus Türk vatandaşlarından Pakistan vizesi talep etmektedir. Her vize işleminde olduğu gibi, Pakistan’a yapılacak vize başvuruları da bir takım işlemler ve istenilmekte olan evrakları içermektedir. 
> Pakistan seyahatinde bulunacak Umuma Mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız, ülkeye yapacakları seyahtaler öncesinde Pakistan vizesi almaları gerekmektedir. 
> Türkiye Cumhuriyeti Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet), Kırmızı (Diplomatik) pasaport hamilleri, ülkeye yapacakları kısa süreli seyahatlerde vizeden muaftır.
> Pakistan vize işlemleri için başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımız en az 7 iş günü önceden evraklarını ikamet bölgesine en yakın vize servisimize iletmiş olmalıdır. 
İşlemler ortalama 3 iş günü sürmektedir. Ankara ve İstanbul dışından yapılan başvurularda evrakların kargo ile iletilmesinde geçen süre nedeniyle 1-2 gün gecikme yaşanabilmektedir. 
> Pakistan vizesi için kargo ve kurye hizmeti alabilirsiniz.
Yukarıda belirttiğimiz evrakları adresimize ulaştırmanız halinde, başvuru merkezine şahsen gelmenize gerek kalmadan işlemlerinizi tamamlamaktayız.
> Pakistan vizeniz başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerliliği başlayacaktır.  Vizeleriniz ileri bir tarihten başlatılamaz. İstisnai durumlar dışında ticari vizeleri 90 gün içinde 30 gün konaklama süresi olacak şekilde düzenlenmektedir
>  Acil Pakistan vize başvurularınız için bizleri bilgilendirin. Pakistan vizesine dair tüm sorularınızı bize yazın help@eagvs.com.


Pakistan Vizesi Davet Mektubu

Turist, ticari, ziyaret kategorileri ayrımı olmaksızın tüm vize başvurularında davet mektubu beyan edilmelidir. Pakistan’dan temin edilecek turist, ziyaret vize davetiye formatı ile ticari vize davetiye formatı farklıdır. Pakistan’a turistik amaçlı seyahat edecekseniz ülkede faaliyet gösteren turizm/seyahat acentesinden davetiye belgesi talep etmeniz gerekmektedir. Pakistan turist vize işlemleri için davet belgesi noter onaylı olarak hazırlanmalıdır. Pakistan davet belgesine pasaport veya davet sahibinin kimlik kartı fotokopisi eklenmelidir. 

Ticari vize başvurularında beyan edilmesi zorunlu olan davet mektubu ise Pakistan'da ticari faaliyet gösteren firmadan temin edeceğiniz bir belgedir. Ticari vize başvurularında davetiyenin Pakistan Ticari Odası tarafından onaylı olması gerekirken; turist vize başvurularında Pakistan’da faaliyet gösteren seyahat acentesi konfirmesi gerekmektedir.  

Pakistan Konsolosluğu,  vize işlemleri için yukarıdaki evrakların dışında ekstra evrakların da beyan edilmesini talep edebilir.  Davetiye formatı ve temin edilme süreci hakkında ayrıntılı bilgiyi yetkililerimizden alabilirsiniz.